"Su Hayattır, Ama Makinanız İçin Değil"        

Demir Çelik Sanayi

Üretim sanayisi içinde, şartları en zor olanlardan biri Demir Çelik üretimidir.

Yüksek üretim kapasitesi olan çelikhanelerde, aralıksız 24 saat çalışan haddehanelerde bulunan hidrolik sistemler ve güçlü redüktörler ortamdaki harici kirleticilerden ve su buharından çok iyi korunmalıdır.

Demir çelik fabrikalarında zor şartlarda çalışan ekipmanların yağlarında en sık karşılaşılan harici kirleticiler demir tozu, silisyum ve alüminyumdur.  Büyüklüğü 0,01 micron  olan  çok küçük gözeneklerden ekipmanlara hava yoluyla girerek yağ viskozitesini arttıran kirleticiler , pompaların çok daha fazla enerji tüketmesine sebep olur. Tank içi sirkülasyon filtreleri beklenenden çabuk tıkanarak çok sık değiştirilmesi üretim maliyetlerini olumsuz etkiler. Çalışma sahasındaki atmosferik koşullar en az kirleticiler kadar sistemleri zoryalan diğer bir etkendir. Yüksek sıcaklılarda çalışan üniteler soğuk ortamda havada gaz haldeki su buharıyla karşılaştığında yoğuşarak sıvı hale gelir, bu durum tank içinde terleme denilen olayı yaratır. Tank içindeki yoğuşmayla yağa su karışması yağın kullanım ömrünü ciddi şekilde kısaltır. Homojene olarak yağın içine karışan su sistemde oksidasyona ve korozyona neden olur. Bunun sonucunda, plansız duruşlar, pahalı ekipman giderleri ve yoğun iş mesaisi gerektiren olaylar meydana gelir.

Tüm bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak, su buharını ve harici kirleticileri henüz sisteminize girmeden engelleyecek işletmenize en uygun Bone-Dry® Nefeslik modeli seçebilirsiniz.

Demir Çelik Tesislerinde Kullanılan Hava Filtresi