"Su Hayattır, Ama Makinanız İçin Değil"        

Çimento Sanayi

  

Üretim sanayisi içinde, şartları en zor olanlardan biri çimento üretimidir.

Farin Değirmenleri, içerilerinde çeşitli çapta çelik bilyalar bulunan ve kendi ekseni etrafında dönen boru değirmenler veya döner bir tabla ve bunların üzerine basan valslerden oluşan dik değirmenler olmak üzere iki tiptir.Değirmene öğütülecek hammadde alınırken, hammaddeyi kurutmak için fırından çıkan yaklaşık 320-400 oC’ deki sıcak gaz alınır. Değirmenden un halinde ve rutubeti atmış olarak çıkan hammaddeye "Farin" denir.

Bu işlem sırasındaki büyüklüğü 20 micron seviyesinde olan ürün çok küçük gözeneklerden ekipmanlara hava yoluyla girerek yağ viskozitesini arttırır. Viskozite numarası yükselen yağ, pompaların çok daha fazla enerji tüketmesine sebep olur.Tank içi sirkülasyon filtreleri beklenenden çabuk tıkanarak çok sık değiştirilmesi üretim maliyetlerini olumsuz etkiler.Çalışma sahasındaki atmosferik koşullar en az kirleticiler kadar sistemleri zoryalan diğer bir etkendir. Yüksek sıcaklılarda çalışan üniteler soğuk ortamda havada gaz haldeki su buharıyla karşılaştığında yoğuşarak sıvı hale gelir, bu durum tank içinde terleme denilen olayı yaratır. Tank içindeki yoğuşmayla yağa su karışması yağın kullanım ömrünü ciddi şekilde kısaltır. Homojene olarak yağın içine karışan su sistemde oksidasyona ve korozyona neden olur. Bunun sonucunda, plansız duruşlar, pahalı ekipman giderleri ve yoğun iş mesaisi gerektiren olaylar meydana gelir.

Tüm bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak, su buharını ve harici kirleticileri henüz sisteminize girmeden engelleyecek işletmenize en uygun Bone-Dry® Nefeslik modeli seçebilirsiniz.

Çimento Tesislerinde Kullanılan Hava Filtreleri
  .