"Su Hayattır, Ama Makinanız İçin Değil"        

TRAFO YAĞI NUMUNE ALMA

NUMUNE ALINACAK NOKTA
Yağ numunesi tercihen yağın dolaşım halinde olabileceği bir şekilde alınmalıdır. Örneğin; eğer uygunsa borulardan soğutuculara aktarılırken.

Ancak, numune alma işleminin parlayıcı maddelerin yakınında yapılmamasına önem gösterilmelidir. Uygun bir numune alınacak nokta ile 50mm çapında bir vana seçin ve sonra adaptörün uyacağı şekilde ayarlayın.

NUMUNE ALMA PROSEDÜRÜ

 1. -Numune kabı olarak numuneyi ışıktan koruyacak, sızdırmazlık sağlıyacak ve numuneyle etkileşime girmeyecek, güvenli mühürleme özelliğine sahip geniş ve akma ağızlı bir şişe kullanınız .
 2. -Numune alma kabı ve numune alımında kullanılacak gereçler iyice temizlenmeli ve kurutulmuş olmalıdır.
 3. -Numune alınacak vana temizce tüy bırakmayacak bir bezle iyice silinmelidir.
 4. -Mümkünse soğutma sisteminin yağ pompalarını çalıştırın. Numune almadan önce yağın 30 dakika boyunca dolaşım halinde olmasını sağlayın.
 5. -Numune vanasına temiz bir adaptör takın.
 6. -Adaptörün ağzına şeffaf bir PVC boru takın.
 7. -Yeterli miktarda yağ akışı sağlayana kadar vanayı açınız ve içerideki havayı boşaltınız. Yağ akışı sağlandığında numune alma işlemi bitene kadar vanaya dokunmayınız.
 8. -Aşağı yukarı 1 litreyi yağı bir kovaya akıtın. ( Bu miktar trafonun büyüklüğüne göre değişir.)
 9. -Yağ içerisinde havanın kalmadığından emin olduğunuzda numune kabının içine aşağı yukarı 500ml yağ koyun, kapağını kapatın, tüm iç yüzeyini durulayın ve kapağı açıp içindekini bir kovaya dökün. Bu işlem iki kere yapılmalıdır.
 10. -Durulama işlemi biter bitmez, PVC şefaf boruyu numune kabının içine yerleştirin , mümkün olduğunca oluşabilecek çalkalanmayı ve hava kaçağını önlemek için borunun en dibe yetiştiğinden emin olunuz.
 11. -Numune vanasını yavaşça açınız ve numune kabı ağzına kadar yağ ile doldurunuz. Numune vanasını kapatın ve numunenin içine hava sızmasını önlemek için PVC boruyu dikkatlice çıkartınız.
 12. -Şişe kapağını güvenli bir şekilde sıkıca kapatıp sıkıştırınız.
 13. -Etiketteki boş yerleri gerekli bilgileri yazıp numunenin üzerine yapıştırınız. Bütün gerekli bilgiler trafonun üzerindeki etikette yer almaktadır.(Numune adı, seri numarası, transformatör güç gerilimi ile numune alım tarihini) Numune Alma nedeninizi de etikete yazınız. Örneğin; rutin Numune alımı, Mühendislik İçin alınmıştır, Arıtım İçin alınmıştır…
 14. -Numune kabını laboratuara ulaşıncaya kadar dıştan herhangi müdahaleye karşı güvenli bir şekilde mühürleyiniz.
 15. -Numune alındıktan sonra kabı ışık ve sıcaklığın etkisinden uzakta serin bir yerde muhafaza ederek bekletmeden en kısa zamanda laboratuara göndererek test ettiriniz.

NOTLAR

 1. Boşa akıttığınız kovadaki yağları yeniden kullanım için toplayın.
 2. Yağ Numunesi Alma işlemi tercihen 2 personel tarafından yapılmalıdır.
 3. Numunenin kirlenmemesi açısından parmaklarınızın aletlere değmemesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle; PVC hortum, numune kabının kapağının ve kendisinin iç yüzeyi için.
 4. Numune Alma işlemi süresince numuneyi solumayın .
 5. Numuneler yağmurlu ya da nemli hava koşullarında alınmamalıdır.

Numuneler için ideal hava koşulları açık ve rüzgârsız havalardır.

silikajel filtre - nem alıcı - nem alıcı filtre - nem tutucu filtre - nem alıcı hava filtresi - nem tutucu hava filtresi - silicagel - breathers - air sentry muadili - rmf filtre muadili - des case filtre muadili - drymicron muadili - su tutucu filtre - su alıcı hava filtre